ביקורו של הרב הראשי הרב יצחק יוסף בקריית טבעון

מאות אנשים השתתפו בביקורו של הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א בעיר קרית טבעון – אירוע שאורגן על ידי ארגון 'איילת השחר'. הרב נשא שתי דרשות – האחת בכפר הנוער רמת הדסה בפני קרוב ל-300 אנשים, ובהמשך במרכז  הרוחני 'איילת השחר' לפני מאות משתתפים.

ביקורו של הרב הראשי מהווה נדבך נוסף בפעילות הענפה המתקיימת במקום למעלה מ-15 שנים על ידי אברכים המתגוררים במקום, והרב שהתרגש כל כך, סיפר על הביקור יוצא הדופן בדרשתו השבועית בבית הכנסת 'היזדים' שבירושלים, המועברת למאות אלפי בני אדם ברחבי  הארץ ובעולם.

"קריית טבעון היא עיר בעל אופי חילוני", אומר הרב שלום ג'רבי, שליח 'איילת השחר' בנופית, ורכז הפעילות במקום, "אם חיפה היא עיר אדומה, אז קריית טבעון היא אדומה מאד'. הנתונים האלו יכולים אולי לשפוך קצת אור על ייחודיותו של האירוע הנדיר הזה''.

מ-11 אברכים ל-350 משתתפים

קריית טבעון היא מועצה מקומית, אך נחשבת כעיר בשל גודלה ומספר תושביה, וסגנון המגורים בה מהווה לתושבים רבים, המתגוררים בה, מעין פשרה בין ההתיישבות העובדת לבין סגנון חיים בכרך. שיעור ניכר מתושבי הקריה הם עוזבי קיבוצים [על פי ויקיפדיה].

פעילותה של 'איילת השחר' במקום החלה לפני 15 שנים כאשר כולל החל לפעול במקום. 4 שנים מאוחר יותר, התיישבו בעיר 9 אברכים והקימו קהילה. הקהילה הזו משכה תושבים רבים שביקשו להתחמם באורה, וכיום, במעגלים סביבה, נמצאים 350 תושבים. לצד קהילה גדולה זו פועלת במקום גם קהילה דתית לאומית.

קבוצת האברכים המסורים, הקימו בראשות הרב רענן את 'מרכז רוחני איילת השחר' בו הם מציעים לתושבים 'כל מה שיהודי צריך ורוצה' כפי שאומר הרב ג'רבי. "מי שצריך אזכרה ליקירו שנפטר, הכנת בר מצווה, מזוזות, תפילין, כיסא לברית, פעילות חגים – אנחנו שם בשבילו". באיילת השחר מדגישים כי הפעילות נעשית בתיאום מלא עם הרבנות המקומית ועם הרב הראשי – הרב עמרם מיכאל  בית-אל שליט"א.

בבית הכנסת של הארגון נערכים תפילות מסודרות, וכמובן שיעורים תמידין כסדרן בהם משתתפים עשרות תושבים. האברכים נוהגים להזמין את התושבים לשבתות ולסעודות חגים ואלו נענים בשמחה או כפי שמגדיר זאת בהומור הרב: "יש הרבה אנשים שרוצים לנשנש יהדות אבל בלי להשמין, אנחנו עוזרים להם בשמחה".

האם נתקלתם בהתנגדות לפעילות כמו ששמענו על לא מעט יישובים בישראל?

בוודאי, לא יכול להיות בלי זה. בקרית טבעון מתגורר יהודי בשם ירון ידען – מייסד ארגון 'דעת אמת' וראש מפלגת אור. למי שלא יודע, ידען שהיה בעברו אדם שומר מצוות, מקדיש את חייו למלחמה בדת ובמצוות או כפי שהוא אוהב להגדיר את ארגונו "מיסיונרים של ההשכלה והנאורות".

כחלק מהפעילות שלו נלחם ידען ב'איילת השחר' ואף העלה קומינקטים לרשת בנוסח 'קריית טבעון מתחרדת'. זו הייתה מלחמה בצורה חזיתית.

 

unnamed-1 unnamed-2 unnamed-3 unnamed-4 unnamed5 unnamed6

 

איך התמודדתם?

"בתחילה צריך להודות נבהלנו. צריך לזכור גם שבמלחמה הזו יש חללים. אנשים לפעמים משתכנעים וחוששים להגיע. אבל בהמשך התהליך שינינו אסטרטגיה. הראי"ה קוק זצ"ל אומר כידוע כי הצדיקים הטהורים אינם קובלים על הרשעה אלא מוסיפים צדק, אנחנו שותקים וממשיכים בפעילות שלנו. בפרשת קרח נאמר שמשה רבינו שמע ושתק "וישמע משה ויפול על פניו", והשתיקה הזו לצד המשך הפעילות מתוך אמונה טהורה – מוסיפה הרבה".

כחלק מהפעילות עובדת 'איילת השחר' גם עם ארגון 'אור ישראלי' של הרב גרוסמן בשדה החינוך. קשה להאמין אבל בקרית טבעון האדומה כל כך - פועלת בימים אלו תנועת נוער, שמשתתפיה אמנם חילונים, אך הם מתקרבים ליהדות ומתחזקים באמצעות התנועה הדתית. גם בבתי הספר, מעידים הפעילים, החלו לדבר על יהדות, על החגים, על לוח השנה – דבר שלא היה פעם.

הרב ג'רבי מספר כי חלק מהפעילים הבולטים היו בעברם תושבים מקומיים שהיו רחוקים מהתורה והמצוות. כזה הוא למשל סיפורו של הרב אלעד גוטמכר - צעיר ששימש כיושב ראש תנועות הנוער של מרץ. לא פחות. בעקבות הפעילות של התנועה, החל האיש להתקרב אט אט, וכיום הוא משמש כמלמד בתלמוד התורה ברכסים, לאחר שנות כולל ארוכות במרכז שבטבעון. כך גם הרב אליהו אפרתי – גם תושב טבעון שהתקרב בזכות התנועה וכיום מסייע לה בארגון חברותות ועוד, וכך רבים נוספים. "יש לנו לא מעט נערים שעשו סיום מסכת – נערים שלא היית מאמין עליהם כי הם מסוגלים אפילו להתפלל", אומר הרב.

מהיכן אתם שואבים את הכח?

"זו מסירות נפש ובמידה רבה היא נושבת אלינו מראש הארגון – הרב רענן. המסירות נפש הזו מעמידה את טבעון על הרגליים. הראשל"צ הגיע בשבוע האחרון לביקור בכפר הנוער – מוסד חילוני לחלוטין. הרב שלמה הגיע גם כן, וביקש להידבר עם המנהלת אותה לא פגש מעולם. בשיחתו עמה תבע-ביקש כי במקום ימסרו שיעורים בפרשת השבוע על ידי אחד האברכים, והיא פשוט הסכימה. זו מסירות נפש".

כפר הנוער עליו מדבר הרב ג'רבי שוכן ביישוב, והוא הוקם על ידי הסוכנות היהודים עם הקמתה של המדינה. במקום מתחנכים 280 תלמידים, ואפיו כפי שניתן להניח חילוני לחלוטין. "במשך עשרות שנות פעילותו נערכה שם בר מצווה אחת בלבד, לפני כ-10 שנים", מספרים הפעילים בטבעון, "כעת אורגנה שם הכנסת ספר תורה אליה הגיע כאמור הרב הראשי".

הראשון לציון שנאם בעיר שוחח עם המשתתפים על ה'מאור שבתורה' ובירך את הארגון ואת ראשו כשהוא אומר גלויות כי ללא 'איילת השחר ופעיליה המסורים, אור התורה והיהדות לא היה מגיע למקומות נידחים רבים בהם אל היה סממן של יהדות קודם לכן. "צריך לזכור", אומר רכז הפעילות מטען הארגון, "שמדובר באברכים המקדישים הרבה מעצמם. לעזוב מקום חרדי דתי טבעי ולהגיע לאזור חילוני, לעתים עוין, אינו דבר של מה בכך, אלו לא אזורי הנוחות של אדם חרדי, אבל הם עושים זאת בחפץ לב ומתוך תחושה של שליחות".