חדשות בתי הכנסת

כמידי חודש מוגשים לכם הידיעות והחדשות שארעו עם בתי הכנסת השונים בארץ ובעולם. רגעים שמחים יותר ושמחים פחות, וגם הצעות לסיורים, סיקור ארועים, ועוד. הרשימה פתוחה ודינמית וכל המעוניין מוזמן להוסיף, להגיב, או להעיר.

 
רגעים עצובים שעברו החודש על בתי הכנסת 
 
חוצפה: ריססו גרפיטי על חזית בית כנסת בשבת. מתפללים שהגיעו בשבת לבית הכנסת לעולי לוב בב"ש לא יכלו להתעלם מהגרפיטי שרוסס עליו. מתפלל: "לא האמנתי שמישהו מסוגל לעשות דבר כזה. לרסס על בית כנסת, ועוד בערב שבת. אנשים מאוד כועסים, לראות דבר כזה במקום כל כך קדוש"
 
עיריית אשדוד החליטה: בית כנסת דוחה תמיכה. העבודות על חדר המיון הקדמי של עמותת רפואה וישועה ברובע המיוחד באשדוד הופסקו. בעמותה ביקשו לקבל תמיכה להקמת בית כנסת במבנה, אך בעירייה סירבו.
 
כתובות "מוות ליהודים" על בתי כנסת בצפת הבוקר [12/10] נדהמו מתפללים בצפת לגלות כתובות נאצה על מספר בתי כנסת בעיר, כאשר על אחד מהם רוססה הכתובת: "מוות ליהודים". משטרת צפת פתחה בחקירת האירוע. הרב יוסף משעל המנהל את אחד מבתי הכנסת בעיר ומשמש כרב המועצה האזורית מרום גליל סיפר ל-nrg מעריב: "באנו הבוקר להתפלל תפילת שחרית ונדהמנו לגלות ריסוס ענק על הכניסה לבית הכנסת. מדובר בבית כנסת בשכונה הדרומית של העיר. בשש בבוקר כבר דיברנו עם המשטרה.
 
יפו: בקבוק תבערה הושלך על בית כנסת; הפגנה נגד "תג מחיר". המתיחות ביפו גוברת: בקבוק תבערה הושלך הערב (שבת) לעבר בית כנסת ברחוב צהתלי שביפו וגרם לשריפת גג בית הכנסת. מכבי האש הצליחו להשתלט על הלהבות ולא היו נפגעים. במקביל, תושבי יפו ופעילים חברתיים הפגינו במחאה על פעולות תג מחיר.
 
נווה צדק: סיפור הזנחתו של בית הכנסת "מראות הסולם". בית הכנסת "מראות הסולם" היה אחד מבתי הכנסת הראשונים של שכונת נווה צדק בתל אביב. היום הוא מוזנח, הרוס ומשווע לשיקום. סיפור מקומם.
 
ורגעים שמחים יותר
קץ למחלוקת: יוקם בית כנסת בהרחבת הקיבוץ. האגודה הקהילתית החליטה ברוב קולות להיענות לדרישתם של עשרות מתושבי ההרחבה בקיבוץ מרחביה ולאפשר הקמת בית כנסת. הפשרה: המבנה יוקם בהרחבה ולא בקיבוץ הוותיק. "לא תהיה כפייה דתית או פגיעה בפלורליזם של הקהילה".
 
73 שנים לליל הבדולח - בית כנסת חדש בגרמניה. קם מן העפר: על חורבות בית הכנסת שנחרב בליל הבדולח, לפני 73 שנים בדיוק, נחנך בית כנסת מפואר בעיירה שפייר שבגרמניה. באו לכבד: נשיא גרמניה, חברי ממשלה ומאות מיהודי המדינה
 
חסידי הצדיק מיבניאל מקבלים אישור לבית כנסת25  שנה חיכו חסידי ברסלב ביבניאל לקבל את האישור לבניית בית המדרשהחדש. בהתאם למסורת רבי נחמן, הם מעולם לא התייאשו. מנהל משרדי קהילת ברסלב ביבניאל, הרב אברהם עמר, סיפר בראיון לערוץ 7 שההחלטהלהתמקם ביבניאל הייתה על פי המסורת של רבי נחמן, "רבי נחמן במסעו לארץ ישראל עברבטבריה והצביע לכיוון יבניאל והמליץ על המקום. הצדיק המוהר"ש הגיע לכאן לפני 25 שנהעם מניין של חסידים והקים פה את הבית הראשון. בית הכנסת שכן בביתו ומשם הוא העביראת משנתו של רבי נחמן לארץ ולעולם כולו, גם בעזרת החוברות המיוחדות שלו".
 
אשדוד: בית הכנסת נסגר – מתפללים ניצלו. עשרות מתפללים שפוקדים מדי שבת את בית הכנסת "רבי שמעון בר-יוחאי" הנמצא בתוך בית ספר באשדוד, ניצלו מפגיעה ישירה של רקטה. "שמענו בום אדיר", סיפר אחד המתפללים - וכאשר יצא מהמחסה שתפס ראה את הכיתה המשמשת כבית כנסת מלאה ברסיסים ושברי זכוכית. "היה כאן מזל גדול", סיפרה המנהלת.
 
טענות
שנה שישית ברציפות: תפילות החגים בבית פרטי. תושבי קריית אילון בחולון מתפללים שש שנים בבית פרטי. הקמת בית כנסת קבוע מתעכבת כבר שנתיים מפני שעמותת הספרדים המעורבת בבנייה לא הגישה מסמכים לעירייה. העמותה: נגיש אחרי החגים. העיריה: הנושא בטיפול.
 
כמה עצוב. המחלוקות סביב בתי הכנסת בקיבוצים נמשכות. נמשכות המחלוקות (הגולשות לעיתים לעימותים) על מאפייניו החילוניים של הקיבוץ, ובמרכזן: שאלת בית הכנסת. פלמחים, במצובה ובמרחביה. תוכנית להקמת בית כנסת במבנה חדר האוכל של קיבוץ פלמחים מעוררת מחאה ציבורית בקרב חברי הקיבוץ. כחמישים מהם חתמו לאחרונה על עצומה שקראה לשנות את המיקום המתוכנן של בית הכנסת ולהעתיקו למבנה פחות מרכזי, כדי שלא יפגע באורח החיים החילוני של היישוב
 
מתפללים: העירייה לא מסייעת בשיפוץ ביה"כ. בית הכנסת מגדל באשקלון הוכרז כמיועד לשימור, וכבר תקופה ארוכה מבקשים המתפללים מהעירייה שתסייע בשיפוץ הדורש הקפדה על נהלי עבודה מסוימים, אך לשווא.
 
המאבק בין תושבים המתגוררים בקרבת בית הכנסת "בר יוחאי" ברחוב בית גוברין בשכונת מורשה שברמת השרון, לבין עמותת הגרעין החינוכי, המפעילה במקום ישיבת הסדר, הגיע לאחרונה שוב לפתחו של בית המשפט המחוזי. כמעט שנה לאחר שהוגשה העתירה על ידי 170 תושבים, שטענו למפגעי רעש וריח עקב הימצאות ישיבה במקום, התקבלה לאחרונה החלטת ביניים ע"י השופט ד"ר עודד מודריק, סגן נשיא בית המשפט.