בלוגבאי - הקפה לבעלי בתים

 ימי אחרי החגים הגיעו, והכל חוזרים לשגרה. כל כך חוזרים לשגרה עד שהחגים נראים כמו איזשהו אירוע רחוק שהתרחש אי שם באיזה עידן קדום, לא מוכר, אבל כפי שכבר כתבתי פעם, התחושה הזו קיימת אצלכם, יהודים יקרים, אך לא אצלי, גבאי בית הכנסת, שכן אני עדיין רודף אחרי אותם נדבנים רבים שהבטיחו תרומות גדולות ונצורות בימי החגים וכעת הם אכן מתייחסים לאותם ימים ואל אותם הבטחות כאל תקופה השייכת לזמנים פרה היסטוריים.

ואם כבר בתרומות ונדבות עסקינן אשתף אתכם קוראי הנאמנים באחת מהמכירות  הפומביות המענינות שהתרחשו אצלנו בבית הכנסת. 

מידי שנה נמכרים ההקפות הנערכים בשמחת תורה בסכומים נאים ובמקח יפה. מתפללים רבים חפצים לקרא ולהכריז את הפסוקים הנאמרים קודם ההקפה והתחרות על כל הקפה מגיעה לסכומים יפים  [אם כי לא אסטרונומיים כמו אלו הנמכרים בימים הנוראים]. 

בשנים האחרונות כאשר האווירה מתלהטת ושמחת התורה פורצת גבולות, ובמקביל התרבו בקרבנו בחורי הישיבות ואברכי הכולל החל הרב להנהיג אצלנו מנהג חדש ומקורי: ההקפה החמישית נמכרת לא תמורת ממון כי אם תמורת דפי גמרא אותם מתחייב הזוכה להשלים עד לשמחת תורה של השנה הבאה.

אני מוכרח לציין בפניכם כי מדובר במכירה מרוממת ומרגשת. בני הישיבות ואברכי הכולל מתחרים במלא כוחם על ההקפה ומעלים את רף התחרות לגבהים מרשימים המפעימים את כל השומעים, כך שהקפה עשויה להימכר גם תמורת 1250 דפי גמרא, ובמלים, אלף ומאתיים וחמשים דפי גמרא שלמים אותם מתחייב הזוכה המאושר ללמוד ולהשלים במשך 365 ימים, כלומר בערך 4 דפים ליום. צריך לזכור כי דפים אלו נלמדים על פי רוב מעבר ללימודים השוטפים המתקיימים בישיבות ובכוללים שם הדגש ניתן לרוב על לימוד בעיון, או על התמקדות בהלכה וכו'. עם סיום הקראת הפסוקים, מקבל בעל ההקפה את ספר התורה לידיו ופורץ בריקוד נלהב כשמסביבו מפזזים וקורדים כל המתפללים כשהם שרים בדבקות 'טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף'. 

זהו מחזה מרגש שלא כולם זכו לראות.

בשנה הראשונה לקיום הנוהל המיוחד הזה, ועדיין לא ברור היה לכל המתפללים על מה בדיוק המהומה, קם בעיצומה של המכירה אחד מבעלי המלאכה המכובדים של הקהלה וכשהוא סבור כי מדובר במכירה 'רגילה' הכריז כי הוא מציע לרכוש את ההקפה תמורת 300. 

יעקוביאן זה שמו, ששקוע היה בשיחה עם שכנו לספסל לא שם לב כי מדובר במכירה כשהמזומנים שבה הם דפי גמרא ועל כן שמח לשמוע כי הרב מכריז כי יעקב יעקוביאן זכה בהקפה תמורת שלש מאות דפי גמרא. 

"מה דפי גמרא"? תמה יעקוביאן

"כבודו זכה בהקפה ומתחייב ללמוד כשלש מאות דפי גמרא עד לשנה הבאה" ענה לו הרב ברצינות.

"לא, לא", צעק יעקוביאן, "אני לא מסוגל".

"כבר זכית" אמר לו אחד מבניו של הרב ובעיניו ריצד זיק ערמומי.

"אפשר 600 שקלים במקום"? שאל יעקוביאן המסכן.

"לא" צעקו חבריו של יעקוביאן בטוב לב, אתה חייב ללמוד.

בשלב זה נכמרו רחמיו של הרב והוא התערב ואמר כי עדיין המכירה לא נסגרה, אבל 300 דפי גמרא, אינם משימה בלתי אפשרית, וכי כל יהודי מחוייב ללמוד בכל יום כפי יכולתו ולקבוע עתים לתורה.

 

יעקוביאן נזכר כי הוא אכן לומד  דף היומי אף הרב הבהיר כי תחרות זו היא מעבר ללימוד הדף היומי. 

באותה שנה, הוסיף הרב מכירת הקפה נוספת לבעלי בתים בלבד. 

יעקוביאן זכה בה תמורת 80.

80 דפי גמרא.