מדור היועץ - כלי בית הכנסת

פינת היועץ הארגוני סביב אביזרי וכלי בית הכנסת
מספר שאלות המתעוררות סביב אביזרים וכלי הקודש שבבית הכנסת:
אביזרים בבית הכנסת: שופר, חנוכיה, מגילות וכן הלאה, האם כדאי לשמור אותם בבית הכנסת או במקום שמור אחר? 
האם כדאי להוסיף אביזרים לבית הכנסת באופן כללי כמו לוחות עם תפילות [בריך שמיה ומודים דרבנן] ואם כן באיזה מינון? 
האם יש אביזרים וכלי קודש נוספים שכדאי להחזיק בבית הכנסת? 
 
דוד המלך ע"ה אומר בתהילים: "בניך כשתולי זיתים סביב.." בית כנסת שמו כן ע"ש ההתכנסות סביבו תדיר בית הכנסת שאין בו תפילות ח"ו מאבד את יעודו כי לא מתכנסים בו.
 
חז"ל דימו את היושבים בבית ה' כשתולים - כמו שהעץ אינו זז ממקומו ומשריש שורשיו עמוק עמוק כך גם היהודי שותל עצמו בבית ה' ואף משריש את שורשיו הרי אלו בניו ובני בניו אחריו לדורות.

נמצא שהקשר בית המתפללים לבין ביהכ"נ צריך להיות חזק ואכפתי- בפרט אם אתה יודע שבימות החורף חסר מניין לתפילה או ששיעורי התורה חלשים- המסר הוא חזק ותתחזק.
 
אביזרים: שמירה
רצוי מאוד לשמור את השופר המגילה וכלי הערך במקום טוב כגון כספת –כפי שנהוג היום בהרבה מקומות שההיכל הקוד מכספת – לצערנו ישנם בני עוולה שמחפשים להזיק למקדש ה'.
 
הכספת תמנע חדירת גופים זרים.
 
לפני מספר שנים באחד מבתי כנסת בארץ ראיתי דבר מדהים - חתולה המליטה את גוריה בתוך ארון הקודש- ישנם שאמרו כנראה גלגול נשמות– אבל ישנם כאלה שהיו מוותרים על גלגולים כאלה אצלם בארון הקודש - לא מומלץ לנסות להרחיק את החתולה וגוריה – זה סכנה, וכבר הורו לנו חז"ל סכנתא חמירא מאיסורא.
 
למתעניינים ולסקרנים מבינינו הסתבר שכניסת החתולה הייתה מפתח קטן של אוורור שיש בארון הקודש. הנה עוד סיבה טובה לארון קודש כספת.
 
אביזרים שונים:
דנו הפוסקים האחרונים בעניין שעון קיר- האם מותר שהיה בבית הכנסת- כפי שקיים אצל הגויים בבית תפלם.
להלכה מותר - לא ניכנס לעובי ההלכה. לגבי אביזרים אחרים צריך שאלת חכם. הרי שסוף סוף זה בית ה'.
 
לדוגמא: בשבוע שעבר ראיתי באחד מבתי כנסת בעיר בת-ים שיש על תיקרת הגג בתוך בית הכנסת אורות צבעונים מתחלפים (כחול,צהוב..) שמושכים הרבה תשומת לב בעיקר לילדים. אם היו שואלים אותי - אני לא ממליץ. 
 
אך אם נבחן את הדברים מבחינה ארגונית יתכן שכל עוד וזה לא פוגע באסטטיקה וקדושת בית הכנסת - ולא יובלט החומריות, כלומר, פחות חומריות ויותר רוחניות ניראה שאפשר.
 
ט"ו בשבט מתקרב. האם אפשר לנצל את החג לטובת הקשר בין בתי כנסת למתפללים ולקהל הרחב? 
 
שתולים בבית ה'- בחצרות אלוהינו יפריחו- חג לאילנות הזדמנות פז לרענן את חצר בית הכנסת ולשתול בתוכה עצי פרי כגון אתרוג, צמחים ופרחים למינם, מיני בשמים, וכד'. לשתף את ילדי המתפללים לכבוד חג האילנות. זה ייצר שותפות בעשייה- עונג רב לכולם.
 
חודש נפלא,
אלון חאמי